Hakkında


Tiyatro sözcüğü 'theatron'dan ("bakılan yer") gelmektedir.

Theoria (kuram) ve Theos (tanrı) sözcükleri de theatron'la akrabadır.

 

Kadıköy Theatron, İstanbul-Kadıköy Söğütlüçeşme Caddesi'nde bulunan ve yaklaşık 450 m2 alana sahip bir mekânda, Türkiye’den ve yurt dışından gösteri sanatçıları, araştırmacılar ve akademisyenler için çalışma, araştırma ve sergileme olanağı sağlayan bir sanat merkezidir. Cazu Tiyatro girişimiyle 2015 Ocak ayında kurulmuştur.
Türkiye’de özellikle de İstanbul’da son 10 yıldır gösteri sanatları alanında büyük bir hareketlilik ve çeşitlenme gözlemleniyor. Bu hareketliliğin özellikle Türkiye Tiyatrosu adına olumlu sonuçlar doğurmasını bekliyoruz. Fakat her alanda görülebileceği gibi tiyatro ve gösteri sanatları alanındaki bu hızlı gelişmelerde de altyapı yetersizliği başat problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda çalışan akademisyen, araştırmacı ve sanatçılar uygun çalışma ortamı ve mekânların yetersizliğini hissetmektedirler. Kadıköy Theatron, bu eksikliği bir parça da olsa gidermek amacıyla kurulmuştur.
Kadıköy Theatron atölye çalışmaları, panel, söyleşi, konferans, film ve belgesel gösterimleri ile hem amatör hem de profesyonel sanatçıların prova ve gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

PROJE ORTAKLARI
Dramaturji Derneği
Cazu Tiyatro
İstanbul Üniversitesi Haldun Taner Tiyatro Uygulama ve Araştırma Merkezi
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü
Mek’an Sahne
DESTEK VERENLER
Melahat Kola
Mustafa Özsüt
Handan Özsüt
Metin Deniz - Atölye MD
​Erkut Ertürk - Zeytin Communications
Murat Ersan
Mahal Mimarlık
Pınar Yılmaz
 
TEŞEKKÜRLER
Bilgi Sahnesi, Burcu Tokuç, Cengiz Özbuğan, Dilan Kaya, Haluk Gürgen, Kerem Özdoğan, Melda Turan, Onur Taş, Özlem Tuncan, Saim Güveloğlu, Selami Soyhan, Sercan Özinan, Sibel Kurt, ​Ümit Yılmaz,
İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Öğrencileri
Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğrencileri
Maltepe Üniversitesi Oyunculuk Bölümü Öğrencileri
Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğrencileri
ÖKM Tiyatro Kulübü