Ofsayt

Kadınların futbolda kendilerine yer bulmaları oldukça yenidir. Örneğin Türkiye’de, 1955 yılına kadar bir kadının futbol oynadığına dair bir bulguya rastlanmaz. İngiltere’de ise ilk kez 19.Yüzyılın sonunda başlayan kadınların futboldaki varlığı, 1921’de futbol federasyonunun yasaklamasıyla kesintiye uğramıştır. Sadece kadın oldukları için, futbol sahaları kadınlara yasaklanmıştır. Bu kararı alanlara göre futbol, “kadınlara uygun” bir spor değildir.

Oyun üç ayrı dönemde geçer 1892, 1921 ve 2018. Tarihin akışını değiştirebileceğine inanan 4 kadın futbolcu. Karşılarına çıkan engellere rağmen mücadele etmeye kararlılar.

Sabrina Mahfouz ve Hollie McNish’in birlikte yazdıkları ve 2017 yılında Edinburgh Fringe Festival’de sahnelenen Ofsayt, kadınların bu gizli kalmış tarihinden bir kesit sunuyor ve kadınların bu spor dalında yaşadığı zorluklara odaklanıyor. Ofsayt, erkeklere ait olduğu düşünülen bir alanda, kadınların, kadınlıklarından vazgeçmeyerek kendilerini var etme mücadelelerini anlatıyor.

Oyun Ekibi

Elif Özsüt
Dilara Gül
Sancakay Ilım Morgül
Sabrina Mahfouz / Yazar
Hollie McNish / Yazar
Cevat Çapan / Çevirmen
Leyla Çapan / Çevirmen
Özge Erdem / Yönetmen
Oğuz Arıcı / Dramaturg
Alev Topal / Işık Tasarımı
Zeynep Diker / Işık Operatörü
Seçil Demircan / Koreograf
Murat Mahmutyazıcıoğlu / Müzisyen
Özden Hürdoğan / Afiş Tasarım, Asistan
Ceren Şahin / Asistan

SEANSLAR

    Seans bilgisi henüz açıklanmadı.